Pelyno (karčiųjų kiečių) žolės naudos moksle

Pelyno (karčiųjų kiečių) žolės naudos moksle

NUO KIRMINŲ IR PARAZITŲ

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28606189/

Pelyno žolė (Artemisia absinthium) gali būti naudinga kovojant su mažuoju kaspinuočiu Hymenolepis nana. Tyrimo metu nustatyta, kad Artemisia absinthium sukėlė kirminų paralyžių, mirtį ir ultrastruktūrinius pokyčius, tokius kaip apvalkalo pažeidimas, lipidų kaupimasis ir nefridinio kanalo bei intrauterinių kiaušinėlių sunaikinimas.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5131251/\ 

Gali padėti prieš schistosomiazę sukeliančius kirminus, daro žalą jų apvalkalui.

APSAUGA NUO BAKTERIJŲ IR GRYBŲ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10418608/

Šis tyrimas parodo, kad pelynas turi geras atibakterines ir antigrybines savybes ir pateikia naujų įrodymų, kad A. absinthium galėtų būti naudojamas kaip alternatyva klasikiniams
antibiotikams sprendžiant bakterijų atsparumo problemą.

STRESAS, PARKINSONO LIGA IR VEŽYS

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8140215/

Gali sumažinti stresą ir būti geras pagalbininkas vartojant su įprastiniais vaistais gydant neurodegeneracinius sutrikimus, tokius kaip Parkinsono liga.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8469600/

Kofeoilchino rūgštys gali būti naudingos kaip perspektyvios antioksidantinės medžiagos, skirtos į mitochondrijas nukreiptai medicinai gydant su oksidaciniu stresu susijusias degeneracines ligas ir vėžį.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2816558/

Natūraliai atsirandantys antioksidantai buvo plačiai ištirti dėl jų gebėjimo apsaugoti organizmus ir ląsteles nuo oksidacinio streso. Pelynų (Artemisia absinthium) vandeninis ekstraktas išreiškė apsauginį vaidmenį nuo toksinio švino poveikio.

ATMINTIS IR MOKYMOSI SUTRIKIMAI

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9840781/

Šis tyrimas atskleidė, kad A. absinthium gali daryti teigiamą įtaką atminčiai, turint mokymosi sutrikimus bei smegenų audinių oksidacinius pažeidimus.

ŽARNYNO SVEIKATA IR INFEKCINĖS LIGOS

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10455079/

Artemisia absinthium gali būti veiksmingas tvarkantis su uždegiminėm žarnyno ligom. Tiriamų pacientų CDAI, IBDQ ir HAMD balai reikšmingai pagerėjo.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10045255/#

Veiksmingesnis pelyno lapų ekstraktas lyginant su kotų ekstraktu. Dviejų metų vegetacijos ekstraktai efektyvesni lyginant su vienerių metų. Tyrimas parodė, kad pelynas turi antibakterinį poveikį ir gali padėti gyditi salmoneliozę (ūmi infekcinė žarnyno liga, kurią sukelia salmonelių genties bakterijos).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8618776/

Artemisia absinthium susideda iš terpenoidų, fenolinių junginių ir flavonoidų, kurie yra pagrindiniai biologiškai aktyvūs junginiai. Būtent jie šioms augalų rūšims suteikia būdingą kartų skonį ir stiprų aromatą.
Pelynas skatina priešnavikinę, priešuždegiminę, priešopinę ir antimikrobines veiklas.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8959718/

Methanolio ekstraktas veiksmingas antibakterinis agentas galintis padėti gydyti infekcines ligas.

ANTIOKSIDACINĖS SAVYBĖS

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8953551/

Pelynas turi antioksidacinių savybių ir gali slopinti kasos fermentą α-amilazę ir žarnyno fermentą α-gliukozidazę, dalyvaujantį cukraus skaidymo procese, todėl sukelia hipoglikeminį poveikį.

COVID-19 IR KITI VIRUSAI

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9514968/

Iš viso iki šiol buvo užfiksuotos 23 Artemisia absinthium rūšys, turinčios antivirusinį poveikį septyniolikai skirtingų virusinių ligų tipų.Artemisia absinthium augalų rūšys turi daugybė gyvybiškai svarbių flavonoidų, tokių kaip polimetoksiflavonoliai, terpenai, artemizininas ir artesunatas. Šie flavanoidai turi galimą antivirusinį aktyvumą.